Reklama
  • Piątek, 26 lutego 2016 (15:00)

    Szklarska Poręba na ferie!

Znajdziesz tu alpejski klimat, 100 km tras narciarskich, cudne formacje skalne, fascynującą historię oraz... rubiny i szafiry.

Reklama

Miasto położone w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, znane jest i cenione od połowy XIX w. Z wielu powodów: począwszy od zapierającej dech przyrody, korzystnych dla zdrowia wód, poprzez rzemieślnicze tradycje, zabytkową zabudowę na szklanych cackach kończąc.

Będąc w Szklarskiej Porębie, odwiedź Młyn św. Łukasza. To jeden z najstarszych obiektów

Budowla z 1870 r. była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Z czasem stała się również siedzibą artystów osiadłych w Szklarskiej Porębie, nazywanych Bractwem św. Łukasza.

Spacer po mieście to również okazja, by odwiedzić Wlastimilówkę, dom malarza Wlastimila Hofmana – przyjaciela Jana Sztaudyngera, ucznia Jacka Malczewskiego. W pra cowni mistrza, nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami.

Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości drzewa Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała tam w połowie XIV w. Dziś wielowiekowa tradycja hutnictwa podtrzymywana jest w Leśnej Hucie.

Na oczach widzów hutnicy wykonują ręcznie formo wane szkła barwione w masie. Używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji.

Koniecznie wybierz się również na wycieczkę w Góry Izerskie. Zimą zamieniają się one w mekkę miłośników białego szaleństwa. Spotkać tu można narciarzy biegowych oraz... psie zaprzęgi.

Alpejski klimat sprawia, że husky i malamuty czują się tu jak u siebie w domu. Izery spełnią wymagania najwybredniejszych – kryją bowiem w sobie pokłady ametystów, cyrkonów, turmalin oraz rzadkich rubinów i szafirów. Znajdowane okazy osiągają do 1 cm wielkości i uchodzą za najpiękniejsze w Europie.

Nic więc dziwnego, że tu właśnie można spotkać pozostałości po Walonach, średniowiecznych mistrzach wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Więcej dowiesz się o nich w Starej Chacie.

Odpocznij w hali spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie. Napij się szalenie rzadkich wód – radoczynnych szczawów lub magnezowych. Jeśli jesteś miłośniczką białego szaleństwa, koniecznie wybierz się do Ski Arena Szrenica. Czekają tam na Ciebie trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją jest powstała w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach astrościeżka. Na dzieci zaś czeka dinopark.

Anna Kryńska

Na żywo
Więcej na temat:r | na | ferie | miasto | formacje skalne

Zobacz również

  • Sława tego bałkańskiego kraju jako miejsca letniego plażowania jest bezdyskusyjna. Niewiele jednak osób wie, że Bułgaria może być równie dobrze wspaniałym miejscem na białe szaleństwo. Długie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.