Reklama
  • Środa, 22 lutego (08:05)

    Słowacja czy Tyrol? Gdzie na ferie?

Tatry po słowackiej stronie są wyższe, więc zimowa pogoda jest pewniejsza niż u nas. Do Tyrolu mamy dalej, ale Alpy jeszcze wyższe, a na brak śniegu nie będziemy z pewnością narzekać.

Słowacja po sąsiedzku, w dobrej cenie

Już 2-3 godziny drogi od granicy z Polską znajdziemy warte uwagi ośrodki z dobrymi trasami i... pewnym śniegiem. Wybierając się na Słowację na zimowy wypoczynek, warto pamiętać o takich ośrodkach jak: Jasna Chopok (trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, trasy snowboardowe i freeride’owe), Tatrzańska Łomnica (najdłuższa i najwyżej położona ze słowackich tras), Štrbské Pleso (9 tras o długości 23 km) czy Ružomberok (malownicza, bardzo widokowa, ze sztucznym naśnieżaniem i nocnym oświetleniem).

Reklama

Słowackie Tatry to również bogata oferta aquaparków i kąpielisk termalnych, relaksacyjne spacery na nartach nad brzegiem Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské Pleso) czy Liptowskiego Morza albo saneczkowe zjazdy z Hrebienoka oraz niezwykłe lodowe rzeźby w Starym Smokowcu.

✣ Więcej na: www.vt.sk, www.jasna.sk, www.tatralandia.sk, www.gopass.sk

Informacje

✣ Słowacja to raj dla rodzin z dziećmi ze względu na różnorodność oferty i przystępne ceny.

✣ Cena za nocleg zaczyna się od 15-20 euro za osobę. Koszt skipassa to ok. 100 zł za dzień i 700 zł za tydzień, ale jest wiele promocji, np. dla rodzin czy łączących narty z noclegiem.

✣ Kalendarz wybranych imprez: Tatry Ice Master, 13-15.01.2017, Stary Smokowiec; VanRoll Culinary Week, 26-28.01., Jasna Chopok; Polski Weekend pod Tatrami, 4-5.02., Tatrzańska Łomnica; Jasna Adrenalin**** – Freeride World Qualifier przełom lutego/marca 2017, Jasna Chopok; Bikini Skiing, 25.03., Jasna Chopok; Wiosenna Łyżowaczka, czyli zakończenie sezonu 22.04., Jasna Chopok.

✣ A na szczycie Łomnicy czy Chopoka spróbujcie „bryndzovych haluszek”, czyli ziemniaczano-mącznych kluseczek z bryndzą, skwarkami oraz ze śmietaną.

Tyrol. Komfort w rustykalnym stylu

Ten region Europy leży na terenie Austrii i Włoch, przylegając do Szwajcarii i Niemiec. Tyrol to przepiękna i smakowita mieszanka kultur. Najczęściej wybieramy Alpy włoskie czy austriackie, by spędzić niezapomniany zimowy urlop. Mamy tu bowiem zapewnione alpejskie warunki narciarskie, perfekcyjnie przygotowane stoki, bajeczne widoki i fantastyczną kuchnię.

Stolicą austriackiego Tyrolu jest Innsbruck. Dla mieszczuchów to świetna baza wypadowa, bo w ciągu 20 minut z centrum miasta można dotrzeć na teren narciarski na Nordkette (2000 m n.p.m.). Godzinę jazdy samochodem znajduje się też Dolina Stubai, największy lodowcowy ośrodek w Austrii.

W tym sezonie otworzono tutaj nową kolejkę gondolową 3S Eisgratbahn odporną na wiatr. Najważniejszym miastem Południowego Tyrolu jest Bolzano. Dzięki turystyce i regionalnym specjałom to najbogatsza część Włoch. Narciarze kochają przede wszystkim piękne Dolomity, ale są tu także wspaniałe zabytki (z listy światowego dziedzictwa UNESCO) i ponad 300 słonecznych dni w roku.

Szusowanie na nartach pośród charakterystycznych szczytów i wygrzewanie się na tarasie z filiżanką aromatycznej kawy to kwintesencja tutejszego zimowego wypoczynku.

Jednak w tym rejonie warto też odwiedzić Valle Isarco/Eisacktal – „dolinię szlaków”, gdzie przez średniowieczne miasteczka prowadzi wiele szlaków tematycznych (także kulinarnych). W uzdrowisku Merano (Meran) zachwyci krajobraz miasteczka otoczonego palmami z potężnymi wierzchołkami gór w tle.

Informacje

✣ Autostrady: w Austrii obowiązują winiety, a we Włoszech płacimy przy wyjeździe.

✣ Roter Hahn to zrzeszenie farm agroturystycznych w Południowym Tyrolu (tym włoskim). Na stoki i trasy narciarskie można wybrać się na piechotę, a do dalszych można dojechać bezpłatnymi busami. Część gospodarzy jest instruktorami narciarskimi. Niektóre z gospodarstw posiadają centra odnowy biologicznej, ale niemal wszystkie serwują domowej roboty speck, ser, chleb. Gospodarstwa Roter Hahn mają od 1 do 5 gwiazdek.

Mieszkanie czterogwiazdkowe kosztuje od 60 euro (260 zł) dla 2 osób za dobę, natomiast pięciogwiazdkowe od 75 euro (325 zł). www.roterhahn.pl

✣ 17 i 24.02. o godz. 18:30 przy stacji kolejki Sonnberglift w Neustift/Milders w Dolinie Stubai będzie można podziwiać plenerowe, multimedialne widowisko „GAIA – Stubai Mother Earth”. Wstęp bezpłatny.

Olivia

Zobacz również

  • Sława tego bałkańskiego kraju jako miejsca letniego plażowania jest bezdyskusyjna. Niewiele jednak osób wie, że Bułgaria może być równie dobrze wspaniałym miejscem na białe szaleństwo. Długie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.