Reklama
  • Poniedziałek, 23 lutego 2015 (12:00)

    Na ferie do Krynicy

Świetne trasy narciarskie, stadniny koni i klimatyczne drewniane kościółki. Krynica Zdrój i jej okolice to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek.

Stacja narciarska na Jaworzynie Krynickiej to jeden z najlepszych ośrodków w Polsce. Ze szczytu, na który wjedziesz nowoczesną kolejką gondolową, widać ośnieżone Tatry, a na dół prowadzi najdłuższa w Polsce oświetlona trasa zjazdowa.

Po zimowych szusach warto wybrać się do pobliskiej Krynicy. Po deptaku przechadzają się turyści i kuracjusze, próbujący w domu zdrojowym słynnych krynickich wód mineralnych – Jana, Zubera oraz Słotwinki.

Reklama

Koniecznie zobacz muszlę koncertową z płaskorzeźbą słynnego śpiewaka Jana Kiepury, który chętnie występował w tym miejscu. Kiepura kochał Krynicę, a przy ulicy Pułaskiego znajdował się jego jedyny polski dom – willa Patria, którą nazwał tak z tęsknoty za rzadko odwiedzaną ojczyzną. Śladem słynnych krynickich artystów wybierz się także do Muzeum Nikifora położonego niedaleko deptaku.

Ten malarz-prymitywista pozostawił po sobie wiele cennych szkiców i obrazów, przedstawiających okolice Krynicy. Jeśli masz ochotę na aktywny wypoczynek, wybierz się na biegówki.

Pięć z 25. małopolskich tras narciarstwa biegowego znajduje się właśnie w Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim. „śnieżne trasy przez lasy” przebiegają ścieżkami leśnymi i łąkami, z pięknymi panoramami na pasma Beskidów. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc: wyludnionych wiosek łemkowskich, uroczych miasteczek, starych cmentarzy czy drewnianych cerkiewek.

W okolicy warto także odwiedzić stadninę koni w Regietowie. Można tu pojeździć na hucułach – niezwykle spokojnych niedużych koniach albo wybrać się na kulig połączony z pieczeniem kiełbasek na ognisku. W stadninie odbywają się także przedstawienia operetkowe.

W pobliskim Tyliczu koniecznie odwiedź imponującej wielkości Golgotę przy kościele parafialnym, a także niewielki drewniany kościółek świętych Piotra i Pawła z XVII wieku, znajdujący się na szlaku architektury drewnianej.

A jeśli poczujesz chęć na jazdę na nartach, stoki narciarskie w Tyliczu są łagodne i znakomicie nadają się na rodzinny wypoczynek.

Na żywo
Więcej na temat:Krynica | Tylicz | ferie | beskid | "Tatry" | muzeum | Tatry | stacja

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.