Reklama
  • Wtorek, 9 kwietnia 2013 (11:37)

    Muszyna - na narty do Beskidu Sądeckiego

Od stu lat jest uzdrowiskiem, od niedawna popularnym ośrodkiem narciarskim. Ale prawa miejskie nadał jej już… Kazimierz Wielki.

Gdy nadchodzi zima, mróz ziemię skuje, a śnieg ją przykryje białą pierzyną, ożywają doliny i góry Beskidu Sądeckiego.

Do miast i miasteczek tego regionu zjeżdżają się amatorzy białego szaleństwa. Jednym z nich jest Muszyna, która ciągnie się malowniczo wzdłuż doliny Popradu, przy granicy ze Słowacją.

Reklama

To co w Muszynie najcenniejsze, to zdrowy górski klimat, czyste powietrze, malownicze krajobrazy, obfite źródła lecznicze i góry stworzone do sportów zimowych.

Muszyna to również wieki historii. Jej pojawienie się i rozwój związane były ze starym szlakiem handlowym wzdłuż doliny Popradu, zwanym „węgierskim”.

Prawa miejskie otrzymała dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, w 1356 r. W niespełna zaś 30 lat później król Władysław Jagiełło podarował tzw. klucz muszyński biskupstwu krakowskiemu.

Powstało wtedy Państwo Muszyńskie, co znaczyło, że rządy sprawowali tam starostowie. Mieli własną administrację, wojsko i sądy. Po tamtych czasach pozostały ruiny zamku na szczycie góry zwanej Basztą. Jedna z legend opowiada historię o rycerzach śpiących w ukrytej sali.

Ponoć budzą się oni na chwilę raz w roku, w Niedzielę Palmową. I ponoć przyjdzie czas, że kiedyś przebudzą się na dłużej, połączą swe siły ze śpiącymi rycerzami z Tatr i stoczą walkę z wrogami Rzeczpospolitej.

Gdy już zejdziemy stromą ścieżką do uroczego rynku, zachwycą nas malownicze drewniane domki z XIX i XX w., a nieco dalej kościół obronny z XVII w. z gotyckimi rzeźbami świętych. Można również zajrzeć do bogatego muzeum regionalnego i Parku Zdrojowego „Zapopradzie”.

To dobre miejsce, by pobiegać, również na nartach biegowych, odwiedzić pijalnię wód mineralnych lub wzmocnić mięśnie na ogólnodostępnych przyrządach ustawionych w parku.

Marzena Hmielewicz

Info Muszyna

Dojazd samochodem jest łatwy, np. z Warszawy krajową 7, w Jędrzejowie kierujemy się na Brzesko i dalej drogą nr 75 przez Nowy Sącz. W Tyliczu skręcamy w prawo w stronę Muszyny. Informacja turystyczna Muszyna, Rynek 31 i ul. Krzywa 1, tel. 18 471-80-03. Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego”

ul. Krzywa 1, tel. 18 534 91 61; czynne: wtorek-sobota w godz. 9.00--17.00, w niedziele w godz. 13.00-17.00. Stacje narciarskie Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, Wier- chomla Mała 2 tel. 18 414- -32-64, www.wierchomla.com.pl; Jaworzyna Krynicka, Krynica Zdrój, ul. Czarny Potok 75, tel. 18 471-52-71;  www.jaworzynakrynicka.pl; Słotwiny-Azoty, Krynica Zdrój ul. Słotwińska 51a, tel 18 471-53-67,  www.cnazoty.pl; Do wyciągów można dojechać z Muszyny świetnie działającą komunikacją miejską lub busami prywatnymi często kursującymi pod wyciągi.

Przewodniki

„Polska Niezwykła. Małopolskie – przewodnik”, Wyd. Demart; „Muszyna i okolice. Przewodnik”, T. Darmochwał, wyd. Agencja TD; „Beskid Sądecki. Przewodnik”, B. Mościcki, Oficyna Wydawnicza Rewasz.

Internet – polecamy

www.muszyna.pl  www.muszyna.com.pl pttk.muszyna.info.pl

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Sława tego bałkańskiego kraju jako miejsca letniego plażowania jest bezdyskusyjna. Niewiele jednak osób wie, że Bułgaria może być równie dobrze wspaniałym miejscem na białe szaleństwo. Długie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.