Reklama
  • Piątek, 31 stycznia 2014 (10:05)

    Kotlina Kłodzka: Jakie atrakcje na zimę

Kusi malowniczymi widokami, dobrymi stokami narciarskimi, alpejskim mikroklimatem oraz kurortami z zabytkowymi pijalniami. Warto tu wpaść!

Reklama

Do Wrocławia jest stąd zaledwie 100 km. Od Czech oddziela ją pasmo Sudetów (do Pragi jest 110 km). To największa w Sudetach kotlina śródgórska o powierzchni 210 km kwadratowych.

Nazwę nadało jej Kłodzko, największe miasto w regionie, z imponującą twierdzą częściowo wykutą w skale (można ją zwiedzać).

Na stokach

Centrum turystyki zimowej Kotliny jest Zieleniec. Alpejski mikroklimat sprawia, że śnieg leży tu do maja. Nic dziwnego, że Zieleniec z dwudziestoma trasami zjazdowymi jest chętnie odwiedzany zarówno przez zawodowych narciarzy, jak i amatorów (tutaj zimy spędzają nasi prezydenci).

Z drugiej zaś strony Kotliny leży Czarna Góra, słynąca z długich, 1,5-kilometrowych tras. Uprawia się także narciarstwo biegowe (przygotowanych jest ok. 40 km tras, o różnym poziomie trudności).

Po zdrowie

Nie poskąpiła natura Ziemi Kłodzkiej wód mineralnych. Stosuje się je w kuracjach pitnych i w kąpielach aż w 5 uzdrowiskach: Długopole, Duszniki, Polanica, Kudowa i Lądek. I właśnie lądecki zdrój uchodzi za najstarszy w Polsce, ale najbardziej znana jest Kudowa szczycąca się najłagodniejszym klimatem w Polsce.

W Kotlinie leczy się m.in. choroby układu krążenia, oddechowego i przemiany materii.

JOG

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sława tego bałkańskiego kraju jako miejsca letniego plażowania jest bezdyskusyjna. Niewiele jednak osób wie, że Bułgaria może być równie dobrze wspaniałym miejscem na białe szaleństwo. Długie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.