Reklama
  • Czwartek, 3 marca 2016 (11:00)

    Gdzie spędzić zimowy urlop?

Gdzie spędzić zimowy urlop? Wiadomo, w górach! Polecamy Beskidy, bo tu, prócz wspaniałych tras narciarskich, każda miejscowość ma swoje atrakcje, które nadają się nawet do księgi rekordów.

Szczyrk

Na północny wschód od Koniakowa leży Szczyrk, turystyczne miasto najchętniej odwiedzane przez narciarzy. Dlaczego?

Reklama

Rekordowa atrakcja: znajduje się tu bowiem największa liczba tras o różnym stopniu trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno mistrzowie narciarstwa, jak i po czątkujący amatorzy.

Nauka jazdy na nartach w Szczyrku to czysta przyjemność. Stoki są słoneczne, a trasy dobrze naśnieżane. Na pewno też znajdziemy dobrego trenera. Szczyrk słynie także skoczniami narciarskimi, na których zimą często odbywają się różne zawody.

Wisła

Nazywana jest perłą Beskidów. W tej malowniczej miejscowości są nie tylko wyciągi narciarskie i skocz nie, jest też dużo zabytków, np. sta ra ewangelicka szkoła (miejscowość to duży ośrodek luterański).

Rekordowa atrakcja: to muzeum naszego rekordzisty Adama Małysza! Obejrzymy tu wszystkie trofea mistrza i kupimy pamiątkę z jego autografem.

Istebna

Z Koniakowa do Istebnej jest 6 km. Też słynie ona z rękodzieła: rzeźby, haftu, snycerki. Ale i tu nie brakuje wyciągów i tras biegowych.

Rekordowa atrakcja: w Istebnej znajduje się Izba Pamięci słynnego himalaisty, Jerzego Kukuczki, i jego pamiątki z wypraw w najwyższe góry świata. A Jerzy Kukuczka zdobył wszystkie szczyty powyżej 8 tys. m!

Żywiec

Nazywany bywa stolicą Beskidów. Jest znakomitą bazą wypadową w góry i leży na ważnym międzynarodowym szlaku do Słowacji i Czech.

Rekordowa atrakcja: to Festiwal Birofilia (miłośników piwa) i konkurs piw domowych, jedyny taki w Euro pie, organizowany właśnie w Żywcu. Bo, jak wiadomo, to tu jest słynny browar, działający od połowy XIX w.

Koniaków

To najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim, leży 30 km od Żywca i 15 km od Wisły. Od lat mieszkańcy żyją tu z turystyki, produkcji oscypków i miejscowych serów oraz wyrobów z wełny.

Ale Koniaków znany jest przede wszystkim z produkcji koronkowych ozdób i części garderoby (ostatnio także bielizny!).

W Muzeum Koronek można podziwiać wyroby tego rękodzieła o ponad 200-letniej tradycji: serwety i obrusy – okrągłe, owalne i prostokątne, które dawniej zdobiły ołtarze, stoły, a także ubiory.

Rekordowa atrakcja: w koniakowskim muzeum znajduje się najwię ksza na świecie serweta dziergana ręcznie! Zużyto na nią 50 kg nici, a jej średnica ma ponad 5 m. Pracowało nad nią pięć koronczarek.

Ale ciekawostką jest też to, że od kilku lat część koronczarek zdecydowała się odejść od tradycji i dzierga też... majteczki stringi.

Dodatkowe wiadomości

Koniaków: oferta wyrobów koniakowskich koronczarek znajduje się na stronie inter netowej: www.koniakow.com

Informacje o bazie noclegowej i pokojach gościnnych: www.kamratowo.pl

Szczyrk: wiadomości o stanie tras zjazdowych, o wypożyczalniach sprzętu oraz cennik wy ciągów narciarskich i kalendarz imprez – to wszystko na stronie internetowej miasta: www.szczyrk.pl oraz na najnowszej stronie o warunkach narciarskich: www.zima.szczyrk.pl

Wisła: imprezy w mieście oraz baza noclegowa na stronie internetowej: www.wisla.pl

Ciekawostki o galerii Adama Małysza, godziny otwarcia i gadżety: www.malysz.org

Istebna: punkt informacji turystycznej, tel. 33 855 61 58, wiadomości o atrakcjach w okolicy również na stronie: www.istebna.eu

Żywiec: oficjalny serwis miasta: www.zywiec.pl

Muzeum Browaru, ul. Browarna 88, Żywiec, tel.: 33 861 24 57; i na: www.muzeumbrowaru.pl

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:Jerzy Kukuczka | urlop | Szczyrk | muzeum | koniak | Beskidy | beskid | jerzy

Zobacz również

  • Choć stolica Tatr ma swoich zagorzałych zwolenników, to coraz częściej szukamy mniej popularnych i cichych miejsc na wypoczynek. Gdzie poszusujesz bez tłumów? Sprawdź! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.