Reklama
  • Czwartek, 10 marca 2016 (13:05)

    Bukowina Tatrzańska. Zabawa po góralsku

Nie tylko w Rio de Janeiro czy Wenecji odbywają się huczne festiwale. Także w Polsce, już od niemal półwiecza, mamy swój tradycyjny karnawał pod Tatrami.

Reklama

Na początku lutego przez Bukowinę Tatrzańską przejdzie barwny orszak złożony z kolędników, góralskich kapel i zespołów tanecznych. Od ponad czterdziestu lat odbywa się tu słynny Góralski Karnawał.

Turyści przybywają wtedy do Bukowiny, żeby posłuchać skocznej muzyki, pooglądać występy zespołów ludowych i zobaczyć słynne wyścigi kumoterek – tradycyjnych góralskich sań ciągniętych przez konie.

Położona u stóp Tatr wieś to historyczne miejsce styku trzech kultur: podhalańskiej, spiskiej i romskiej

Wciąż jest tu żywy folklor, kultywowane są dawne zwyczaje, wyrabiane tradycyjne rzemiosło. Bukowina to obecnie ważny ośrodek narciarski. Zakopane jest oddalone zaledwie o kilkanaście kilometrów, więc najwyższe polskie góry są na wyciągnięcie ręki. Po szusowaniu na stokach i spacerach wśród nieskażonej przyrody i gęstych lasów, dzień najlepiej zakończyć w gorących wodach termalnych. W pobliżu znajdują się bowiem dwa nowoczesne aquaparki – Terma Bukovina i Terma Bania w Białce.

Mieszkańcy regionu powtarzają, że ich największym bogactwem są góry, wody termalne i piękne widoki. Wieś, rozłożona na wzgórzach poprzedzielanych głębokimi jarami, jest bardzo malownicza. Grzbiety górskie, zwane w lokalnej gwarze wierchami, noszą nazwy nadawane jeszcze w XII-wieku. Bukowina jest także jedyną w Polsce gminą, gdzie od najniższego punktu (680 m n.p.m.) do najwyżej położonego (Rysy 2499 m n.p.m.) różnica wysokości wynosi aż 1819 metrów.

Tak wielka różnica poziomów jest rzadko spotykana nawet w Alpach. Także tutaj, w najwyższych partiach Tatr, znajdują się zacienione żleby, w których śnieg leży nieprzerwanie od kilkuset lat. W pobliskiej Dolinie Roztoki wysoką na 70 m kaskadą spływa najwyższy wodospad w Polsce – Siklawa. Magda Pinkwart

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Jest w Alpach jedno miejsce, w którym sylwester trwa całą zimę. A nawet dłużej. Nie ma tam mowy o spaniu. Rano wszyscy wjeżdżają jednym z kilku wiszących tramwajów na położoną grubo powyżej 2... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.