Reklama
  • Czwartek, 19 grudnia 2013 (12:05)

    Alpy: Mekka narciarzy

Od połowy listopada do maja we francuskich Alpach leży śnieg. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam powstał największy teren narciarski na świecie.

Najstarszy i najbardziej znany ośrodek narciarski we Francji to Chamonix. Miasteczko rozłożyło się u podnóża najwyższego szczytu Alp i Europy, Mont Blanc.

Reklama

Tysiące kilometrów

Narciarze najchętniej korzystają z tras wytyczonych na lodowcu Vallée Blanche. Spływa on spod Mont Blanc du Tacul i Aiguille du Midi wprost do doliny Chamonix. Lubiący adrenalinę wybierają strome stoki Le Brévent (wiodące do centrum miasta) lub szusują po niewytyczonych trasach do Szwajcarii.

Początkujący próbują sił w ośrodku Les Planards. W całej Sabaudii (krainie, w której leży Chamonix) trasy narciarskie mają łącznie ponad trzy tysiące kilometrów. Amatorów zimowych szaleństw wozi ok. 500 wyciągów.

Nie tylko narciarstwo

Każdy z ośrodków ma swój charakter i atmosferę, ale wszystkie są doskonale wyposażone. Oprócz narciarstwa alpejskiego, niemal wszędzie można uprawiać narciarstwo biegowe, skating i zimowy nordic walking.

Można spróbować wędrówki z rakietami śnieżnymi, ski-joëringu (narty ciągnione przez konia) lub poprowadzić psi zaprzęg. Wiele ośrodków ma specjalne trasy przeznaczone dla miłośników snowboardu. Jedną z tych modnych atrakcji jest speed riding (narciarz jest przypięty do miniparalotni).

Amatorzy adrenaliny docenią zarówno trikke ski, jak i snowscoot („śnieżna hulajnoga”).

Po nartach

Urlop w górach francuskich jest także okazją do wizyty na alpejskich fermach, w których można asystować przy produkcji serów. Warte odwiedzenia są też stare miasta wokół których powstały ośrodki narciarskie.

JOG

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sława tego bałkańskiego kraju jako miejsca letniego plażowania jest bezdyskusyjna. Niewiele jednak osób wie, że Bułgaria może być równie dobrze wspaniałym miejscem na białe szaleństwo. Długie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.