Get More Winter 17/18 | Crystal Ski Holidays

W piątkową i sobotnią noc z powodu mrozów zmarło 6 osób. Można spodziewać się, że ta zbliżająca się będzie równie tragiczna. Według zapowiedzi w nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura w niektórych regionach Polski spadnie nawet do minus 23 stopni Celsjusza.

Najgorzej będzie – niemal tradycyjnie – na Podlasiu. Tam według IMGW temperatura lokalnie może spaść nawet do minus 23 stopni Celsjusza.

Zimno będzie jednak w całym kraju. Nawet w województwie zachodnio-pomorskim nocą prognozuje się -16 st. Celsjusza. W województwie śląskim, gdzie zwyczajowo prognozy są nieco lepsze, także będzie trzaskać mróz – tam meteorolodzy spodziewają się 21 kresek na minusie.

Pogoda nie oszczędza mieszkańców Hiszpanii. Z powodu silnego wiatru i potężnych opadów śniegu niemal cały kraj jest zasypany. Ostrzeżenia ogłoszono dla 46 z 50 prowincji słonecznej Hiszpanii. Obrona cywilna zaleca pozostanie w domach w oczekiwaniu na poprawę pogody.

Narciarstwo często kojarzy się nie tylko z szusowaniem po białych, ośnieżonych nartostradach, ale też ze sporymi wydatkami. W wielu ośrodkach narciarskich ceny skipassów dla całej rodziny mogą nadwyrężyć budżet, a w łataniu dziur w portfelu nie pomagają nawet pieniądze uzyskiwane z tytułu Rodzina 500+. Na szczęście jest sposób dla sprytnych, żeby w miarę tanio jeździć na nartach przez cały sezon.

Jeden dzień jazdy na nartach w Szczyrku w tym sezonie kosztował wysokim 89 zł. Kupując karnet przez internet można było zaoszczędzić 10 zł, ale warto wcześniej zaplanować taki wyjazd, bo karnet zakupiony on-line przychodzi pod wskazany adres nawet do 30 dni roboczych. Można oczywiście zamówić od razu na dwa, trzy dni, a nawet na sześć. Za każdym razem karnet zamawiany on-line będzie trochę tańszy niż kupowany w kasie na stoku. 

Ośrodek może pochwalić się najdłuższymi trasami narciarskimi w Turcji, a dodatkowo uważany jest za jeden z najtrudniejszych w tym kraju. Trasa Ejder (co w języku tureckim oznacza smok) jest uznawana za najtrudniejszą ze wszystkich w tym ośrodku. Z powodu częstych mgieł i ryzyka zejścia lawiny często jest nawet zamykana.

Duża wysokość nad poziomem morza pozwala uprawiać narciarstwo tam nawet od listopada do czerwca. Przed Uniwersjadą ośrodek wzbogacił się o nowe wyciągi, a trasy narciarskie uległy znacznej poprawie. Jednak przybył im także poważny konkurent w postaci nowo wybudowanego ośrodka w oddalonym o 11 km - Konakli, gdzie będą rozgrywane konkurencje alpejskie.

Muju Resort

Kompleks naturalnych skoczni narciarskich położonych na terenie kurortu Muju Resort powstał w 1990 roku jako centrum treningowe koreańskiej reprezentacji skoczków narciarskich. Obiekty o punktach konstrukcyjnych umieszczonych na 120, 90, 60 i 35 metrze wyposażone są w igelit i do czasu otwarcia wybudowanego w latach 2006–2008 kompleksu Alpensia Jumping Park były jedynymi tego typu obiektami w Korei Południowej[1]. Trybuny pod skoczniami mogą pomieścić około 25 tysięcy widzów. Obecnie (2016 rok) serwis skisprungschanzen.com klasyfikuje kompleks jako nieużywany[2].

We wrześniu 1996 kompleks gościł dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego – zarówno na dużym, jak i normalnym obiekcie zwyciężył wówczas Adam Małysz[3][4]. Na przełomie stycznia i lutego 1997 odbyły się tutaj konkursy skoków narciarskich w ramach Zimowej Uniwersjady 1997 – w rywalizacji indywidualnej złote medale zdobyli Łukasz Kruczek (skocznia normalna)[5] i Yoshiharu Ikeda (skocznia duża)[6], a konkurs drużynowy wygrała reprezentacja Japonii[7]. Podczas rywalizacji uniwersjadowej Yoshiharu Ikeda ustanowił rekordy zarówno normalnego (103,5 m), jak i dużego (136 m) obiektu[2]. Po uniwersjadzie planowano na stałe włączyć kompleks Muju Resort do kalendarza zawodów międzynarodowych rozgrywanych pod egidą FIS, jednak ostatecznie pomysł ten skończył się niepowodzeniem – w sierpniu 2000 obiekt ten gościł cykl Letniej Grand Prix, ale z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych jedyny konkurs przerwano i odwołano, a po odwołaniu zaplanowanych na sezon 2000/2001 zawodów Pucharu Kontynentalnego skocznie w kurorcie Muju Resort nigdy więcej nie otrzymały już organizacji zawodów rangi FIS[1].

Swiss Alps Ski VILLAGE! (Zermatt, Switzerland)